MKS MAZUR EŁK - strona nieoficjalna

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.

Zaloguj się, aby typować.
Lp. Osoba Pkt.

Miasto: Ełk

Ełk (przed 1939 Łek, niem. Lyck, lit. Lukas) – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim. Od 1 stycznia 1999 roku jest stolicą powiatu ełckiego. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa suwalskiego. W latach 1946-1975 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego. Od 25 marca 1992 roku jest także stolicą diecezji ełckiej, ustanowionej przez papieża Jana Pawła II, którą odwiedził 8 czerwca 1999 roku w trakcie VII apostolskiej pielgrzymki do Polski.

Miasto powstało jako podgrodzie zamku krzyżackiego w końcu XIV wieku, uzyskało prawa miejskie w 1445 roku. Przed reformacją parafia ełcka należała do archiprezbiteratu w Reszlu. Od XVI w. aż do roku 1945 dominowali ewangelicy.
Ośrodek ruchu mazurskiego. Pod koniec 1896 roku w Ełku powstała Mazurska Partia Ludowa, a w grudniu 1923 roku - Masurenbund (Związek Mazurów). W latach 1896 - 1902 wydawano również Gazetę Ludową, redagowaną w języku polskim i przeznaczoną dla ludności mazurskiej.
Silne zniszczenia w czasie I wojny światowej. Szybka odbudowa i rozkwit gospodarczy po jej zakończeniu. W okresie międzywojennym siedziba Konsulatu Polskiego. W czasie II wojny światowej miejsce pracy przymusowej wielu obywateli państw okupowanych. Teren działania wywiadu AK. 24 stycznia 1945 roku zajęty przez wojska radzieckie po przypadkowych starciach z wycofującymi się Niemcami. 6 kwietnia 1945 roku zostaje przekazany administracji polskiej. Miasto znalazło się pierwszy raz od czasów swojego istnienia w granicach państwa polskiego. Obecnie duże zakłady mięsne, przetwórnia owoców, zakłady elektrotechniczne, drzewne, odzieżowe. Węzeł kolejowo-drogowy. Rodzinne miasto znanego mazurskiego poety Michała Kajki. Do lat 90. przyszłość Ełku upatrywano w intensywnej rozbudowie przemysłu, w szczególności przemysłu przetwórczego, rolno-spożywczego oraz drzewnego. Po przemianach ustrojowych w 1989 roku nowe samorządowe władze postawiły na turystykę i ekologię. W 1992 roku miasto przystąpiło do realizacji strategii Zielone Płuca Polski. Cel programu to zarządzanie miastem i gminą oparte na idei ekorozwoju. Rozpoczęto rekultywację jeziora oraz modernizację oczyszczalni ścieków.
W 1993 roku miasto zostało wyróżnione prestiżową Nagrodą Forda.
8 czerwca 1999 roku - Jan Paweł II w Ełku. Rok później po jego wizycie odsłonięto pomnik Jana Pawła II, a plac na którym stoi nazwany został placem jego imienia.
W 2001 roku powstaje Centrum Edukacji Ekologicznej. Rozpoczęły się przygotowania mieszkańców do recyklingu w mieście.
Miasto wielowyznaniowe - szczególnie aktywni w życiu społeczności ełckiej są m.in. metodyści (Kościół prowadzi w Ełku znaną szkołę językową), baptyści i charyzmatycy z Kościoła Chrześcijańskiego Słowo Wiary (ełcki kościół tego wyznania pastorowany jest - jako jeden z niewielu kościołów protestanckich w Polsce - przez kobietę).

Najważniejsze zabytki

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
Katedra pw. św. Wojciecha w Ełku (XIX wiek).
Ruiny zamku krzyżackiego na wyspie Jeziora Ełckiego (XIV wiek)
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (poewangelicki) z XIX wieku (przebudowany w latach 20. XX wieku)
Ełcka Kolej Wąskotorowa
Domy mieszkalne (XIX wiek)
Kamienice z przełomu XIX i XX wieku
Kościół Chrześcijan Baptystów (1908 rok)
Wieża Ciśnień (1895 rok)
Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła

MKS Mazur EłkCWKS Węgoria Węgorzewo
MKS Mazur Ełk 1:0 CWKS Węgoria Węgorzewo
2010-10-09, 13:00:00

oceny zawodników »

MKS Polonia Lidzbark Warmiński 3:3 OKS 1945 Olsztyn
KS Płomień Ełk 0:1 MKS Mazur Ełk
CWKS Węgoria Węgorzewo 3:1 KKS Warmia Olsztyn
KS Start Działdowo 2:1 GKS Mamry Giżycko

Co sądzisz o pracy trenera Konopko z juniorami ełckiego Mazura?

Odtwarzacz